21 września członkowie Klubów Seniora z Bliżyna, Mroczkowa i Srobina w ramach integracji pojechali na Świną Górę. W pięknie położonej altanie odbyło się spotkanie integracyjne, w którym uczestniczyli również wicestarosta Anna Leżańska, wójt gminy Mariusz Walachnia, kierownik GOPS Monika Łukomska i pracownik socjalny Beata Żak.
W sobotę 14 września z udziałem 6 zespołów w Suchedniowskim Ośrodku Kultury „Kuźnica” odbył się Przegląd Obrzędów Gospodarczych pod tytułem „Bez pracy nie ma kołaczy”. Wziął w nim udział Zespół Pieśni i Tańca „Sorbin”, który zaprezentował obrzęd „Kiszenie kapusty”.
20 września w altanie w Sorbinie podsumowano projekt „Aktywni Seniorzy – Szczęśliwi Seniorzy” dofinansowany ze środków samorządu województwa świętokrzyskiego. Jego wartość to 12.542 zł. –Celem projektu była poprawa sprawności fizycznej i intelektualnej ludzi starszych z terenu gmin Bliżyn i Stąporków. Uczestniczyło w nim 40. osób po 60. roku życia – mówi Halina Fidor – koordynator projektu.
W związku ze zmianą Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z dnia 19 lipca 2019 roku (Dz.U. z 2019 r. poz. 1579) ustawodawca nałożył na gminy obowiązek wyodrębnienia rachunku bankowego, na którym gromadzone będą środki pochodzące z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Zgodnie z powyższym od września 2019 roku opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi należy wpłacać na konto o numerze:
84 8520 0007 2004 0010 5688 0061
Wpłaty pozostałych należności należy dokonywać na dotychczasowy rachunek bankowy /31 8520 0007 2001 0010 5688 0001/.
Gmina Bliżyn otrzymał dofinansowanie w kwocie 1.089.152 zł na dofinansowanie dwóch inwestycji drogowych z Funduszu Dróg Samorządowych. Promesę na nie wójt gminy Mariusz Walachnia otrzymał z rąk wojewody Agaty Wojtaszek w dniu 16 września.
Przyjaciele Mateusza obronili ubiegłoroczny tytuł i wygrali IV Memoriał im. Mateusza Mastalerza w Piłce Nożnej, który 7 września rozegrano na boisku „Orlik” w Mroczkowie. Królem strzelców został Paweł Łuczyński, najlepszym bramkarzem Paweł Mróz a zawodnikiem Albert Maciejczak. Przed rozpoczęciem memoriału w kościele parafialnym ks. proboszcz Krzysztof Sieczka w intencji Mateusza odprawił Mszę św.